MUAYEHANE'DEN İZLENİ..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cmt, 25 Haz 2022 ]
Toplam 8 ziyaret
1 benzersiz ziyaretçi

kbb » GENİZ ETİ(ADENOİD)
geniz eti(adenoid)geniz eti(adenoid)
Geniz Eti (Adenoid) ve Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)


Geniz eti, bademciklere benzer şekilde görev yapan bir dokudur ve burnun gerisinde yerleşmiştir. Geniz etinibademcikler gibi çocuğunuzun boğazına bakmakla göremezsiniz. Geniz eti büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman bazı problemlere yol açabilir. Eğer çocuğunuza büyümüş veya iltihaplanmış geniz eti nedeniyle ameliyat gerekiyorsa, bazı bilgileri öğrenmeniz hem sizin, hem de çocuğunuzun hhastanedeki işlemlerle ilgili endişelerini hafifletecektir.

Geniz eti (adenoid) nedir ?

Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Görevi, dan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalamak ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretmektir.

Eğer çocuğunuzda sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi veya iltihabı varsa, doktorunuz geniz etinin ameliyatla alınmasını önerebilir. Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilirler.

Büyümüş veya iltihaplı geniz etinin belirtileri nelerdir ?

Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebilir. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir:

 • Burundan nefes almakta güçlük

 • Sürekli ağızdan nefes alma

 • Burun tıkalı gibi genizden konuşma

 • Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması

 • Uyku sırasında horlama

 • Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)

 • İştahsızlık ve gelişme geriliği

Büyümüş geniz etinin tedavisi : Ameliyat ne zaman gereklidir ?

Doktorunuz çocuğunuzun iltihaplı geniz etini ilk önce antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışabilir. Eğer geniz eti iltihaplı değilse, doktorunuz bir süre beklemeyi önerebilir, çünkü çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla çocuğunuzun geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Doktorunuz, çocuğunuzda aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı varsa geniz eti ameliyatı önerebilir:

 • Nefes alma güçlüğü

 • Uyku apnesi

 • Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı

 • Konuşma bozukluğu
Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler olur ?

Ne kadar basit görünüyor olursa olsun, her ameliyat çocuk ve ebeveynler için genellikle korkutucudur. Onu nelerin beklediğini anlatarak, çocuğunuzun kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Geniz eti ameliyatında :

Çocuğunuz, genel anestezi verilerek uyutulacaktır. Bu, ameliyatın bir ameliyathanede yapılacağı ve çocuğunuzun ameliyat sırasında bir anestezi uzmanı tarafından izleneceği anlamını taşır.

Çocuğunuz yaklaşık 20 dakika süreyle uyuyacaktır

Cerrah, geniz etini çocuğunuzun ağzının içinden alacaktır. Geniz eti ameliyatı için deride bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

Çocuğunuz uyanma odasında ayılacaktır. Solunum güçlüğü veya kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir. Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır.

Geniz eti ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyiz ?

Beslenme: Ameliyat günü çocuğunuz sulu ve yumuşak gıdalar almalıdır (Ör. su, süt, .narenciye olmayan meyve suları, muhallebi, puding, yoğurt, dondurma, sütle yumuşatılmış patates püresi). Ameliyatı takibeden gün yukarıdakilere ek olarak yumuşak sebze yemekleri, makarna, pilav yiyebilir. Üçüncü günden itibaren ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi ı tahriş edebilecek sert gıdalar hariç normal beslenmesine geçebilir.

Banyo: Ameliyatın ertesi günü çok sıcak ve uzun süreli olmamak koşuluyla çocuğunuz banyo yapabilir.

Okul: Doktorunuzun önereceği sürede çocuğunuzu okula göndermeyin. Bu süre 3-7 gün arasında olabilir.

Spor: Bir hafta süreyle spor aktiviteleri kısıtlanmalıdır.

İyileşme: Bazı çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde uykuda farkedilir bir solunun rahatlaması olur. Bazı çocuklarda ise genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve belirgin olmayabilir; çocuğunuz hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan solunuma devam edebilir. Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için bir-iki hafta geçmesi gerekir. Bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam ederler; bunu farkettiğinizde burundan nefes almasını hatırlatın.


Toplam (20) Yorum 12 görüntüleniyor.. Hepsini Göster
bn 2003 lüyüm .geniz etim büyük idi .7 yasındayken damla önerdiler .işe yaramadı .ameliyata girdim .bazıları zor bazıları kolay diyordu .kolay oldu .şuan iyiyim ama burnumdan ve ağzımdan kanlar püskürdü.suan 2.gun daha iyiyim .hoplayıp zıplıorum fakat ailem dinlenmemi istiyor .ılık ve yumusak yiyecekler önerdi doktor .sizde ameliyata girin bnce.
MELİS tarafından | Per, 27 Kas 2014 11:19:50 tarihinde yazıldı.
3yasinda kizim var geniz eti cok buyuk dedi doktor.cocugunuz rahat uyumuyor ve nefes alisi iyi degilse ameliyat dedi.ama geniz eti 6 yasindan sonra kuculmeye basliyor dedi.ne yapacagimi bilmiyorum banal karar vermemde yardimci olursaniz cok sevinirim.cok uzgunum cunku
sevgi tarafından | Cmt, 01 Kas 2014 19:43:00 tarihinde yazıldı.
kızım 8 yaşında opr.dr.muayenesinde ince kamera ile burundan girerek geniz etinin olduğunu ve ameliyat gerektiğini söyledi.bir başka hastane de doç.dr.muayane attirdim ve normal muayane etti geniz etine ayna yöntemi ile baktı sonuç:Nazoster spreyi 1 ay kullanın sonrasında film çekilerek ölçümüne bakacağım ve ona göre karar vereceğim dedi.Sizce ne yapmalıyım.Teşekkür ederim.
Erkan tarafından | Sal, 02 Eyl 2014 17:31:06 tarihinde yazıldı.
Ben 14 yaşındayım 2 yıl önce ameliyat oldum tekrar geniz eti oluştu ondan sonra bugün rahat nefes almaya başladım burnuma baktığımda ise geniz eti yoktu
aysun tarafından | Paz, 22 Haz 2014 22:09:32 tarihinde yazıldı.
Ben 14 yaşındayım 2 yıl önce ameliyat oldum tekrar geniz eti oluştu ondan sonra bugün rahat nefes almaya başladım burnuma baktığımda ise geniz eti yoktu
aysun tarafından | Paz, 22 Haz 2014 22:08:30 tarihinde yazıldı.
Çocuğum 2 yaşında. Her iki kulağına tüp takıldı ve geniz eti alındı. İleriki yaşlarda geniz eti ve kulakta iltihaplanma ve sıvı birikimi ile beraber işitme problemi olabilirmi? Hastalık tekrarlarmı?
Mevlüde tarafından | Çar, 05 Eyl 2012 07:26:20 tarihinde yazıldı.
şuan 6 yaşında oğlum var biz 4 yaşında Bağlarbaşı KBB Hast.götürdük dr.geniz etinin baya büyük olduğunu fakat kendisininde 4 yaşında oğlu olduğunu onunda geniz eti sorunu olup ameliyat etmediğini bizede bu ameliyatı önermedi biz emliyatı istediğimiz halde vaz geçirdi ve bu geniz etinin 8-9 yaşında kaybolan bir şey için riske girmeyin dedi bu nekadar doğru.
ersin tarafından | Çar, 05 Eyl 2012 07:25:51 tarihinde yazıldı.
çocugum 3 yasında geniz eti problemi oldugu ortaya çıktı. doktoru ameliyat olmasını istedi. ameliyat olması daha erken mi yoksa ameliyat olmalımı?
yahya güney tarafından | Çar, 05 Eyl 2012 07:23:59 tarihinde yazıldı.
kazakistanda yasiyorum,3 yasinda oglumda genizeti buyumesi teshisi kondu.oglum gece buyuk bir insan gibi horluyor,zaman zaman kesik kesik nefes aliyor,genellikle agizdan nefes aliyor, burada birtakim ilaclar verildi ancak iyilesme yerine daha kotu horluyor,ne yapmak gerek,yardimci olurmusunuz
hasan tarafından | Çar, 05 Eyl 2012 07:22:27 tarihinde yazıldı.
benim kızımda sürekli grip oluyodu geniz eti var dediler ameliyat ettirdik oldu iyi şimdi bunda geniz ameliyatından sonra burunda alerji rinit cıktı üzülüyorum cocugum icin
döndü tarafından | Çar, 05 Eyl 2012 07:21:46 tarihinde yazıldı.
2006 doğumlu oğlum. radyoloji sonucumuz : tetkik: nazofarenks lateral retrofarengeal hava pasajı %70 daraltan yumuşak doku(adenoid) izlenmektedir. Retrotrakeal yumuşak doku kalınlıkları normaldir,laringotrakeal hava sütunu açıktır. beni bilgilendirirseniz sevinirim.birde ameliyat yaş konusunda bilgi verirmisiniz...
gülay tarafından | Paz, 13 Şub 2011 13:49:43 tarihinde yazıldı.
benim burnum t?kan?yor burnumdan sürekli hava veriyorum.çok g?c?k bir ?ey doktora gittim bi ?ey yok dedi sizce bu ne olabilir lütfen yard?m edin
ali tarafından | Paz, 04 Eki 2009 22:18:35 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi